خرید تمام هفت خوان جزوه زیست شناسی دکتر جعفر فرزانه

کنکور و المپیاد زیست شناسی 95 ( 100 در صد تضمینی ) - 09123667097

 داروهاي شيمي درماني داروهايي قوي هستند كه به سلول‌هاي سرطاني كه به سرعت در حال تكثيرند، حمله مي‌كنند. متأسفانه اين داروها به ديگر سلول‌هاي بدن كه به سرعت در حال رشد هستند نيز حمله مي‌كنند، از جمله ريشه‌هاي مو. شيمي‌درماني ممكن است منجر به ريزش مو در تمام بدن شود. گاهي اوقات مژه، ابرو، موهاي زيربغل و ديگر قسمت‌هاي بدن نيز مي‌ريزد. برخي از دوزهاي شيمي درماني بيشتر موجب ريزش مو مي‌شوند و دوزهاي

(مقادير) مختلف مي‌توانند منجر به كم‌پشتي تا كچلي كامل شوند.

 چه مدت پس از شیمی درمانی ریزش مو شروع میشود؟

 

معمولاً بين 10 تا 14 روز پس از شروع درمان ريزش مو شروع مي‌شود. شروع ريزش مو ممكن است سريع و شديد و يا تدريجي باشد. ريزش مو در تمام مدت درمان و تا يك ماه بعد نيز ادامه دارد. اينكه آيا موي شما كم‌پشت شود يا كاملاً بريزد، به درمان شما بستگي دارد. معمولاً زماني كه حدود 50 درصد از موي سر شما ريخته باشد، مردم متوجه آن مي‌شوند. پس از گذشت 4 تا 6 هفته از شروع شيمي‌درماني ريزش موي سر شما برطرف مي‌شود. معمولاً مي‌توانيد انتظار داشته باشيد كه موهاي شما در هر ماه حدود 65 سانتي‌متر رشد كند. موهايي كه دوباره شروع به رشد مي‌كنند، احتمالاً با موهايي كه ريخته‌اند متفاوت هستد.

 پیشگیری از ریزش مو

هيچ درماني وجود ندارد كه بتواند عدم ريزش موي شما را در ضمن يا پس از شيمي درماني تضمين نمايد. درمان‌هاي متعددي در زمينه پيشگيري از ريزش مو بررسي شده است. اما هيچكدام به طور مطلق مؤثر نبوده است. اين روش‌هاي درماني عبارتند از:

* سرد كردن كف سر (كرايوتراپي): در ضمن شيمي‌درماني، كيف يخ يا وسايل مشابهي روي سرتان قرار مي‌دهيد و به اين ترتيب سرعت جريان خون را به كف سر كاهش مي‌دهيد. در اين روش داروهاي شيمي‌درماني احتمالاً تأثير كمتري بر كف سر شما خواهند گذاشت و معمولاً سرد كردن كف سر در 50 تا 80 درصد از افرادي كه در طي شيمي‌درماني از آن استفاده كرده‌اند، مؤثر است. اما استفاده از اين روش خطر كمي از نظر برگشت مجدد سرطان به كف سر شما به دنبال دارد. چون اين ناحيه مقدار يكساني از شيمي‌درماني (مشابه ساير قسمت‌هاي بدن) را دريافت نكرده است. بسياري از افرادي كه اين روش را امتحان مي‌كنند، احساس ناراحتي و سرما مي‌كنند.

* مايتوكسيديل: استفاده از ماينوكسيديل، دارويي‌ كه در ريزش موي مردان و زنان كاربرد دارد، اگرچه در پيشگيري از ريزش مو قبل و حين شيمي‌درماني تأثير قابل توجهي ندارد، اما برخي از تحقيقات نشان مي‌دهد كه سرعت رشد مجدد مو را افزايش مي‌دهد.

در مطالعه بر روي زنان مبتلا به سرطان سينه كه تحت شيمي‌درماني قرار داشتند، ماينوكسيديل 2 بار در روز و در تمام مدت درمان و 4 ماه پس از درمان استفاده شد و اگرچه در نهايت تمام افراد مورد مطالعه دچار ريزش مو شدند، اما به نظر مي‌رسد دوره ريزش مو در زناني‌كه ماينوكسيديل استفاده كردند، در مقايسه با افرادي كه از آن استفاده نكرده‌اند، طولاني‌تر بوده است و موهاي آنان رشد مجدد خود را سريع‌تر آغاز نموده است.

 بهترين اقدام

 ريزش موي ناشي از شيمي‌درماني معمولاً قابل پيشگيري يا كنترل نيست اما مي‌توان آن را هدايت كرد. بنابراین:

۱-  پيش از درمان با موهاي خود مهربان رفتار كنيد. آنها را دكلره، رنگ يا فر نكنيد. اين كار ممكن است موهاي شما را ضعيف كند. تا حد امكان موهاي خود را با جريان هاي طبيعي خشك كنيد و از وسايل گرم كننده مثل سشوار اجتناب نماييد. تقويت موها در اين مرحله احتمالاً موجب مي‌شود كه ريزش مو در طي درمان به تعويق بيفتد.

 ۲-موهاي خود را كوتاه نگه داريد .موهاي كوتاه پرتر از موهاي بلند به نظر مي‌رسند. ريزش موهاي كوتاه كمتر جلب توجه مي‌كند.

 ۳-از موي مصنوعي (كلاه گيس) را برنامه‌ريزي كنيد .اكنون زماني است كه بايد به فكر استفاده از كلاه‌گيس، روسري يا ديگر پوشش‌هاي سر باشيد، اما راحت‌تر است كه براي استفاده از كلاه گيس (موي مصنوعي) پيش از شروع درمان برنامه‌ريزي كنيد.

 ۴- به موي باقيمانده خود توجه كنيد . در تمام مدت درمان كماكان با موي خود مهربان باشيد و از بالش‌هاي ساتن استفاده كنيد كه موهاي شكننده را كمتر جذب مي‌كند. از يك برس نرم استفاده كنيد. موهاي خود را فقط در صورت ضرورت بشوييد. براي شستشوي موها از يك شامپوي ملايم استفاده كنيد. از شامپوهاي حاوي مواد پاك‌كننده قوي و شيميايي - مثل اسيد ساليسيليك، الكل و خوشبو‌كننده‌هاي قوي كه موجب خشك شدن كف سر مي‌شوند،‌استفاده نكنيد.

 ۵- به تراشيدن موي سر فكر كنيد . بعضي از افراد اظهار مي‌كنند، كه در طي درمان و ريزش مو احساس خارش، حساسيت و تحريك‌پذيري در كف سر مي‌نمايند. تراشيدن موي سر مي‌تواند تحريك‌پذيري را كاهش دهد و فرد را در مقابل احساس شرمندگي ناشي از ريزش مو حمايت كند. بعضي از مردان موي سر خود را مي‌تراشند، زيرا حساس مي‌كنند اين كار از ريزش مو بهتر است. همچنين با سر تراشيده راحت‌تر مي‌توان از موي مصنوعي (كلاه گيس) استفاده كرد.‌

۶- مراقب كف سر خود باشيد .اگر كف سر شما در معرض نور آفتاب با هواي سرد قرار دارد، با استفاده از كرم‌هاي ضد آفتاب يا يك كلاه از آن محافظت كنيد. در حين درمان ممكن است كف سر شما به آساني با سرماي شديد يا نور آفتاب تحريك شود.‌

 پس از درمان

۱- در مراقبت از موهاي خود مهربان باشيد .موهاي جديد شما خصوصاً در برابر محصولات آرايشي و وسايل گرم‌كننده شكننده و آسيب‌پذير خواهد بود. از رنگ كردن يا پررنگ كردن موهاي جديد خود حداقل براي 6 ماه اجتناب نماييد. اين كار علاوه بر آسيب به موهاي جديد، مي‌تواند پوست حساس سر شما را تحريك كند. ‌

 ۲- صبور باشيد .موهاي شما به آرامي به شرايط قبلي بر مي‌گردد و اين امر ممكن است طبيعي به نظر برسد. اما رشد زمان مي‌برد و ترميم آسيبي كه در اثر درمان سرطان ايجاد شده است نيز نياز به زمان دارد.

۳-سر خود را بپوشانيد .پوشاندن سر در زمان ريزش مو يك تصميم كاملاً‌شخصي است. براي بسياري از زنان مو با احساس زنانگي و سلامت ارتباط دارد. بنابراين آنها براي حفظ ظاهر خود ترجيح مي‌دهند سر خود را بپوشانند. گروه ديگري نيز وجود دارند كه اصولاً تمايل به پوشاندن سر خود ندارند.                    

+ نوشته شده در  ۹۲/۰۴/۱۲ساعت 10:48  توسط دکتر فرزانه 09123667097   |