خرید تمام هفت خوان جزوه زیست شناسی دکتر جعفر فرزانه

کنکور و المپیاد زیست شناسی 95 ( 100 در صد تضمینی ) - 09123667097
حشره شب تاب

 

مثال جدایی رفتاری در بحث جدایی خزانه ژنی فصل ۵ زیست پیش "حشره شب تاب "هستش .با کمال تعجب در سایت iran-tourism.ir به صراحت گفته که تابش نور از این حشره هیچ ربطی به جفت یابی اون نداره.در جایی هم خوندم که نوشته بود فقط شب تاب ماده نور می تابونه در حالیکه کتاب برعکس این گفته(شب تاب نر با تابش نور شب تاب ماده را جلب میکنه)

درخشش کرم های شب تاب برای جفت یابی نیست بلکه وسیله ای است برای فراری دادن مهاجمان و یا حشرات مزاحمی که به قلمروی آنها تجاوز کرده اند.

  به گزارش انانوا پیش تر دانشمندان تصور می کردند درخشش کرم های شب تاب روشی است برای جفت یابی آنها کشف جدید بر اساس تحقیقات گسترده ای توسط چند دانشمند بلژیکی به دست آمده است.
  بر این اساس هرگاه کرم های شب تاب از ناحیه حشرات دیگر احساس خطر می کنند با درخشش خود سعی می کنند او را ترسانده و فراری دهند. رافائل دی کاک دانشمند و محقق بلژیکی که رهبری این تحقیق را بر عهده داشته است گفت این روش کرم های شب تاب بسیار موفقیت آمیز است و با ازمایش های زیاد مشخص شده است خزندگان حشره خوار مانند قورباغه کمتر به شکار کرم های شب تاب اقدام می کنند زیرا از درخشش این حشره می ترسند.
  در عمده موارد قورباغه ها این کرم ها را غذای مناسبی برای خود تشخیص نمی دهند و این دقیقاً به خاطر تلألو و درخشش آنها است.
  این دانشمندان همچنین دریافته اند روش جفت یابی این کرم ها هیچ ارتباطی با درخشش آنها ندارد.

و نقل از http://mrays.blogsky.com/1389/08/15/post-35:

در حقیقت کرم شب تاب، کرم نیست، بلکه یک سوسک ماده است. فایر فلای( نوعی حشره شب تاب است) هم پرواز نمی کند، او یک سوسک است که می تابد و سوسو می زند. کرم شب تاب ماده بال ندارد و برای بارور کردن تخم هایی که گذاشته ، باید کرم شب تاب نر را به سوی خود جلب کند.بدین ترتیب در تاریکی از انتهای بدن خود نور بیرون می دهد، حشره نر، نور را می بیند و به طرفش می رود. حتی تخم های کرم شب تاب نیز کمی می تابند. درباره نور این حشرات نکات جالب توجهی وجود دارد. بر خلاف نور گرمی که از لامپ های الکتریکی می تابد، نور این حشرات سرد است. اما این نور با نور های سرد مصنوعی نظیر رنگ های شب نما که برای عقربه های ساعت و شماره های آن مورد استفاده قرار می گیرد، تفاوت دارد.دانشمندان نمی توانند در مورد نور کرل شب تاب و یا این که چگونه فایر فلای ها بعضی اوقات در تمام مدت سوسو می زنند،توضیحات کاملی دهند. معمولأ اگر نوری خاموش و روشن شود، بهتر می توان از فاصله دور آن را دید تا نوری که تمام مدت روشن باشد. کرم های شب تاب می تابند، فایر فلای ها نیز برای این که راحت تر بتوانند با ماده ها رابطه برقرار کنند، سوسو می زنند.


برچسب‌ها: حشره شب تاب
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۳/۲۳ساعت 16:20  توسط دکتر فرزانه 09123667097   |